Інтерв’ю з директоркою “RUSA LGBT”: про Байдена, Трампа та майбутнє ЛГБТ+ спільноти – 1 частина
Весь світ в очікуванні інавгурації нового президента США. Ми поговорили з Єленою Гольцман, директоркою організації “RUSA LGBT”, яка об’єднує сотні ЛГБТ+ емігрантів та емігранток з пострадянських країн у боротьбі за рівні права та допомагає знайти новий дім для цих людей у США. Що означає перемога Байдена для США та світу? Як це вплине на світову ЛГБТ+ спільноту? Відповіді на це ви знайдете у нашому інтерв’ю.
15 грудня стало відомо, що колегія вибірників підтвердила перемогу Джо Байдена на виборах президента США. Що для вас означає ця подія?
У минулі роки, коли ми вибирали президента, то практично одразу знали результат, і формальності мало кого хвилювали. Цього року вибори, на жаль, перетворилися у неформальність. Всі чекали перемогу Байдена і, слава богу, жоден з виборців не змінив обіцянці віддати свій голос за того чи іншого кандидата. В результаті у нас офіційно обраний президент. Ми сподівалися на те, що після підрахунку голосів консервативні республіканці визнають перемогу народу. На щастя так і виявилося.
Я не маю симпатій до Мітча Макконнелла і можу пояснити чому: він керує фракцією республіканців в сенаті вже багато років, сповільнюючи всі політичні процеси, будучи одним з кращих помічників Трампа. Але зараз він зробив правильний вибір між конституцією і вірністю президенту, який йде. Він підтримав вибірників і привітав Байдена і Камалу Харріс. Це велика перемога демократії.
В 2020 році вибори тривали дуже довго. Багато людей голосували поштою. Система виборів в Америці дуже складна, і замінити її дуже важко. Нам, як демократам, треба розібратися, як працювати всередині системи. Республіканці, з метою підвищити шанси на перемогу, використовують всі нюанси й щілини як у виборчій системі, так і в законодавстві.
Які очікування ЛГБТ+ іммігрант_ок США від нового президента?
Дуже великі очікування. Ми маємо розуміти, що Байден переміг не тому, що він лівий демократ, а тому, що він центрист. Він привернув до себе як лівих, так і правих: деякі республіканці й консервативні демократи голосували за нього. Я думаю, що політика Байдена буде центристською. У контексті прав людини Байден, безумовно, швидше лівий, ніж центрист. За часів свого віце-президентства за Барака Обами він публічно підтримав ідеї ЛГБТ-рівності і права на шлюб. Байден розуміє проблеми і та запити ЛГБТ+ співтовариств і те, що ЛГБТ людям ще дуже важко у багатьох штатах.
Стверджувати, що ЛГБТ люди в США мають всі права, – настільки ж неправильно, як і говорити, що “афроамериканці в США мають всі права”. Це не правда. Більше двохсот років афроамериканці придушувалися і переслідувалися в Америці. Те, що зараз у них офіційно є права, ще не означає, що немає дискримінації. Я більше тридцяти років живу в США і пам’ятаю той момент, коли приїхала сюди з думкою, що проблема расизму в Америці вже не актуальна. Чим більше тут живу, тим більше розумію, що це не так. Ця ситуація схожа на проблеми ЛГБТ+. Люди, які не належать до ЛГБТ+, кажуть: “У вас, хлопці, все в порядку!” – але це не так. Дискримінація існує в багатьох сферах життя.
Я думаю, з приходом Байдена відносини між владою і ЛГБТ+ організаціями стануть кращими і, безумовно, це важливо для мігрантів та ЛГБТ+. Наприклад, багато людей мають право на шлюб. Якщо ми вступаємо в шлюб з кимось з іншої країни, то людина може приїхати і отримати громадянство США. Тобто ця політика буде продовжуватися.
На жаль, тепер в США дуже консервативний верховний суд. Трамп призначив консерваторів до суду в доповнення до тих, що були. З огляду на те, що судді обираються на все життя, ми довгий час матимемо не дружній до ЛГБТ+ спільноті верховний суд.
РУСА ЛГБТ – це ЛГБТІК спільнота мігрантів з пострадянських країн , їхніх друзів та союзників, яка була заснована у 2008 році. РУСА ЛГБТ виникла як група активіст_ок, яка допомагає шукачам притулку з Росії, Казахстану, Білорусі, України, Киргизстану та інших країн колишнього Радянського Союзу. РУСА ЛГБТ підтримує тих, хто шукає кращого життя в Сполучених Штатах, надаючи інформаційну підтримку і організовуючи події, які допомагають адаптуватися в новій країні.
РУСА ЛГБТ відстоює за соціальну справедливість, права людини і громадянина для людей з ЛГБТІК-спільноти в США і на пострадянському просторі. Ми виступаємо проти упереджень і за рівноправність для всіх, незалежно від походження, національності, соціального статусу або сексуальної або гендерної ідентичності. Також організація щорічно проводить прайд-фестиваль “Brighton Beach Pride”. Як це було у 2020 році – читайте за посиланням.
Зміни в верховному суді сталися після смерті верховної судді Ріти Гінзбург?
Так, вона була приголомшливою жінкою і феміністкою. В кінці свого життя стала ідолом для лібералів. Багато, включаючи мене, настільки люблять її, що носять футболки, сережки з її образом. Це пов’язано з її величезним внеском, як судді і феміністки, для нашої країни. Наприклад, багато років жінки не могли оформити кредитну карту. Я пам’ятаю, коли жила в СРСР, що офіційні права жінок там були кращими ніж в США. У США навіть офіційних прав не було довгий час, і боротьба за права жінок досі триває.
Як президентство Байдена може вплинути на світову ЛГБТ+ спільноту?
Все, що відбувається в США, має величезний вплив на весь світ. І не дивлячись на те, що минулий президент у нас був клоуном, ті країни, які знаходяться в дружніх відносинах з США, розуміли, що стався якийсь збій в системі. Але після виборів система відновлюється. Нормалізація відбувається в усіх галузях, включаючи міжнародні відносини. Підтримка нашою країною ЛГБТ+ рухів дозволить повернути все на свої місця.
Безумовно ЛГБТ+ спільноти виграють від перемоги Байдена. Він був і буде ЛГБТ+ союзником. Я сподіваюся, що Байден перегляне положення, пов’язані із загальною міграцією, які були прийняті за президентства Трампа. Багато ЛГБТ+ людей з колишніх країн СРСР, включаючи Україну, просять у США право на притулок. Існують правила, як це право надається. Один з важливих моментів – інтерв’ю з міграційним офісом. На жаль, процес настільки уповільнений, що люди чекають по п’ять років. Незважаючи на те, що у них є право на роботу після 6 місяців, вони живуть без впевненості в майбутньому. Це важка ситуація, яка виникла не випадково. Ми сподіваємося, що за Байдена це зміниться – аби люди, які переїжджають в Америку через переслідування на батьківщині, могли тут залишитися і жити у вільній країні, де закони допомагають ЛГБТ+ людям.
Серед ЛГБТ+ є прихильники президентства Трампа. Які настрої в суспільстві після результатів виборів?
Звичайно, прихильники є… В 2008 році я створила в США групу ЛГБТ+ іммігрант_ок з пострадянських країн “RUSA LGBT”. Ми працюємо в Нью-Йорку та інших містах Америки, проводимо зустрічі, правозахисну роботу, допомагаємо ЛГБТ+ людям, які приїжджають в США. Велика група складається з молодих хлопців, які недавно емігрували. Коли стаєш лідером такої групи, важливо розуміти, що орієнтація – це лише одна частина людини. Наприклад, якщо людина расист, то вона буде расистом, навіть якщо ЛГБТ+ – вона продукт своєї країни і виховання. Якщо людина антисеміт, вона продовжуватиме бути антисемітом. У нашому суспільстві це не дозволено. RUSA LGBT – антифашистська організація, що підтримує ЛГБТ+ рух і Black Lives Matter. Ми все відкрито обговорюємо і намагаємося зрозуміти, чому люди, які приїхали з Росії, так люблять Путіна. Люди, які виїхали через гомофобні переслідування і порушення прав людини в Росії, в той же час захищають Путіна – це такий цікавий феномен, який потрібно обговорювати. Не можна просто говорити людям “Ви погані а ми хороші”, треба обговорювати проблеми: чому деякі емігранти расисти? Необхідно вести діалог, розповідати про історію Америки, організовувати зустрічі з представниками різних расових і сексуальних меншин, дозволяти висловлюватися.
З Трампом те ж саме. Трамп – расист. Практично всі люди, які приїжджають з колишнього СРСР, – білі, або вважають себе білими, і через це у них є дуже великі почуття, пов’язані з расизмом. Навіть якщо вони думають, що вони не расисти, – коли ти роздивишся їх ближче – бачиш протилежне. Деякі люди визнають це і починають змінюватися, а деякі – ні. Частина ЛГБТ+ емігрантів були за Трампа. В моєму розумінні, це така комбінація недалекоглядності й виховання, де чорні люди не вважаються за рівних. Я приїхала з України, пам’ятаю свої почуття після переїзду і зрозуміла, що так не можна. Наприклад, більшість з нас при народженні думають, що гетеросексуальні, а потім проходить час, і ми розуміємо, що це не так.
Одна з передвиборчих обіцянок Байдена – прийняти “Закон про рівність” щодо захисту прав ЛГБТ+ в 50 штатах США. Як ви вважаєте, які перспективи у цього закону?
Доля закону вирішиться в штаті Джорджія. За законами Джорджії обирається два сенатора. Зараз там перевибори, так як два консервативних республіканця не набрали більше 50% голосів. Вся країна, як зліва, так і справа, посилає туди шалені гроші з метою збільшити шанси свого представника. Навіщо? Тому що зараз в сенаті більшість у республіканців. Якщо демократи виграють два місця, це переламає ситуацію з ухваленням важливих законів. Наприклад, у а Макконнелла є право винести закон на слухання. Навіть якщо певний закон підтримає більшість сенату, але він не винесе закон на голосування – його не приймуть. Цим він користувався зараз, і в минулі роки при Обамі. Всі закони демократичного конгресу – часто не проходили в сенаті. Якщо ми переможемо в Джорджії – отримуємо більшість в сенаті, весь потік законів, який був припинений, увійде в силу. Люди голосуватимуть і голосувати за нас.*
Друга частина інтерв’ю буде опублікована найближчим часом. Слідкуйте за новинами ВГО “Гей-альянс Україна” у телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”
*Матеріал відображає точки зору і думки окремих осіб.