Більше сотні переслідувань активіст_ок та десятки гомофобних нападів у 2020 році – щорічна правозахисна доповідь ZMINA
28 січня в інформаційній агенції “Укрінформ” відбулись презентація і обговорення річної моніторингової доповіді “Становище правозахисників та громадських активістів в Україні у 2020 році”. У заходах взяли участь представни_ці чисельних громадських організацій, серед яких і ВГО “Гей-альянс Україна”. Після презентації відбулася експертна дискусія за участі представн_иць влади та правоохоронних органів.
Результати моніторингу
За 2020 рік ZMINA зафіксувала 101 випадок переслідування за громадську діяльність чи за дії на захист прав людини. За результатами моніторингу, впродовж 2020 року серед різновидів громадської діяльності найбільш ризикованими були такі: протидія корупції (20), захист прав ЛГБТІК (19) та захист довкілля (9).
Ця тенденція зберігається з попередніх років із незначними змінами. Так, для порівняння, у 2019 році найбільше переслідували ЛГБТІК-активіст_ок (22), антикорупціонер_ок (15) та активіст_ок, які виступають проти незаконного будівництва (14). Водночас варто зазначити, що низка цьогорічних зафіксованих випадків переслідування ЛГБТІК-активіст_ок містила по кілька епізодів, що відбувалися з певною регулярністю або стосувалися багатьох постраждалих активіст_ок.
Дискримінаційні законопроекти
Упродовж 2020 року у Верховній Раді України було зареєстровано 12 законопроєктів, що є загрозливими для громадянського суспільства, порушують Конституцію й міжнародні зобов’язання України у сфері прав людини. Серед них є ті, що підтримують гомофобні ідеї: законопроєкти № 3916, 3917 про заборону «пропаганди гомосексуалізму чи трансґендеризму» і вилучення терміну «ґендер» з українського законодавства. Експерт_ки зазначають, що ці законопроєкти суперечать міжнародним зобов’язанням України, практиці міжнародних договірних органів, членом яких є Україна, позиції, висловленій експерт_ками Ради ООН з прав людини й Верховним Комісаром ООН з прав людини, практиці ЄС у сфері боротьби з дискримінацією, стандартам Ради Європи та практиці ЄСПЛ у сфері захисту від дискримінації.
У разі ухвалення будь-якого із вказаних законопроєктів це також стане суттєвим викликом для роботи правозахисних організацій в Україні, зокрема тих, які працюють над захистом прав ЛГБТІК-спільноти та утвердженням ґендерної рівності.
Рекомендації щодо покращення ситуації зі захистом прав людини
Для покращення ситуації щодо роботи правозахисн_иць та активіст_ок, які діють на захист громадських інтересів, фахівці ZMINA запропонували органам державної влади в Україні ряд рекомендацій.
- “Рекомендації Верховної Ради України утриматися від прийняття законів, які обмежують свободу об’єднань та асоціацій в Україні та становлять загрозу діяльності правозахисників і громадських активістів.
- Внести зміни до статті 161 Кримінального кодексу України з метою включення сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності до переліку мотивів, із яких вчиняються злочини на ґрунті ненависті.
- З боку поліції рекомендації покращити наявну методику розслідування злочинів на ґрунті ненависті (з урахуванням міжнародних стандартів, зокрема рекомендацій БДІПЛ для України), приділивши особливу увагу мотивам нетерпимості за тими ознаками, що наразі не згадані в ККУ, зокрема сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності (СОҐІ).”
З повним текстом докладу можна ознайомитися за посиланням.