Книжковий дайджест: 5 фентезі-романів від українських видавців до Прайд-місяця

0 689

Перший місяць літа — не лише місяць Прайду, а й початок сезону літніх відпусток. На жаль, ситуація в світі все ще не сприяє шаленим пригодам за кордоном, то ж пропоную вам пригоди в уявних світах від авторів популярних фентезі-романів (звісно ж, з квір-персонажами!), з якими можно захопливо провести час хоч на пляжі, хоч на природі, хоч вдома на дивані.

Юн Ха Лі «Драконова перлина», видавництво «Жорж»

 

Юн Ха Лі найбільш відомий завдяки своєму науково-фантастичному циклу «Механізми імперії» для дорослої аудиторії, але в Україні першим побачило світ його космічне фентезі «Драконова перлина» за мотивами корейської міфології для середнього шкільного віку, написане для проєкту «Рік Ріордан представляє».

У світі «Драконової перлини», як і всіх інших творів автора, нікого особливо не хвилює чужа сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність і кількість партнерів: у романі згадуються одностатеві та поліаморні сім’ї, а у всіх, хто служить у космічних силах, на уніформі написані займенники, за якими до них потрібно звертатися (і так, у книзі є також і небінарні персонажі, але, на жаль, я ще не мала змоги погортати український примірник і побачити, як із цим моментом впоралася перекладачка).

У книзі немає любовної лінії (це все ж таки пригодницький роман для середнього шкільного віку), але вона показує інклюзивний світ без гомо- і трансфобії, який дуже корисно побачити дітям.


Рошані Чокші «Позолочені вовки», видавництво «Віват»

Історичне міське фентезі американської письменниці Рошані Чокші переносить читача до Парижу кінця XIX сторіччя, де різномаста п’ятірка героїв полює на стародавній артефакт. Вводити до підліткового фентезі квір-персонажів, хоча б другорядних, для англомовних авторів стало чи не гарним тоном, і «Позолочені вовки» — не виняток.

У романі є два бісексуальні персонажі (один із яких — наполовину філіппінець, а другий — темношкірий, тож плюс авторці за подвійну репрезентацію), причому бісексуальність як мінімум одного з них не просто задекларована: у нього є два потенційні любовні інтереси, хлопець та дівчина. Щоправда, щоби дізнатися, кого саме обере Енріке і як розвиватимуться їхні стосунки, потрібно буде дочекатися продовження роману.

«Позолочені вовки» — перша частина запланованої трилогії. Друга частина, «Срібні змії», вийшла в оригіналі минулого року, а третя, «Бронзові звірі», має вийти цього вересня. Сподіваємося, що українською мовою зможемо прочитати всі три.


Ерін Морґенштерн «Беззоряне море», видавництво «Віват»

Як і літературний дебют Ерін Морґенштерн «Нічний цирк», роман «Беззоряне море» написаний у жанрі магічного реалізму, у якому реальність химерно переплітається з вигадкою та сновидіннями.

У центрі цього переплетіння в «Беззоряному морі» опиняється Закарі Езра Роулінз, студент університету «Ліги плюща», до чиїх рук потрапляє загадкова книжка, що неймовірним чином розповідає історію з його дитинства і врешті-решт приводить Закарі до загадкового Доріана, у якого він закохується з першого погляду й чия доля виявляється нерозривно пов’язаною з долею Закарі.

Любовна історія Закарі та Доріана — одна з декількох любовних історій, що їх розповідає Морґенштерн у «Беззоряному морі» (крім основної сюжетної лінії в романі є ще й «історії в історії»), але завдяки тому, що Закарі є головним героєм книги, вона стає серцем книги. І стосунки Закарі та Доріана, двох чоловіків, грають у романі ту ж саму роль, яку в «Нічному цирку» грали стосунки Марко та Селії — чоловіка та жінки.


Кассандра Клер, Веслі Чу «Червоні сувої магії», видавництво «Рідна мова»

Кассандру Клер зробила відомою серія книг «Знаряддя смерті» про мисливицю на демонів Клері Фрей, другорядні персонажі якої — Алек Лайтвуд (сутінковий мисливець, якому доводиться приховувати свою гомосексуальність) і Маґнус Бейн (відкрито бісексуальний верховний маг Брукліна) — стали такими популярними серед читачів, що врешті-решт отримали власну трилогію «Найдавніші прокляття», написану Клер у співавторстві з Веслі Чу.

У першому романі трилогії, «Червоні сувої магії», Алек і Маґнус відправляються в романтичну відпустку Європою, але замість побачень у паризьких кафе їм доводиться ганятися за демонічним культом «Багряна рука», який нібито заснував Маґнус. Крім Алека й Маґнуса в книзі є й інші квір-персонажі — Аліна Пенгаллоу та Гелен Блекторн, які згодом стануть парою, та бісексуальний Леон Верлак, який фліртує зі всім, що рухається.

«Червоні сувої магії» вже анонсовані на сайті видавництва в розділі «Видавничі плани», то ж маємо надію прочитати книгу до кінця року.


Марлон Джеймс «Чорний леопард, рудий вовк», видавництво «Жорж»

Букерівський лауреат Марлон Джеймс, якому довелося покинути рідну Ямайку через гомофобію, жартома охарактеризував свій другий роман «Чорний леопард, рудий вовк» як африканську «Гру престолів», але я б скоріше порівняла його зі «Сталевими останками» Ричарда Моргана: обидва романи — це епічні фентезі-квести з квір-протагоністами, повні монстрів, сексу й насильства, що цілком заслуговують на свій рейтинг 18+ і тримають у напрузі з першої сторінки до останньої.

Перша частина запланованої трилогії, натхненням для якої слугували африканська історія та міфологія, була номінована на літературну премію «Лямбда», якою відзначають найкращі ЛГБТК-книжки, у номінації «ЛГБТК наукова фантастика/фентезі/горор», а права на її екранізацію придбав Майкл Б. Джордан ще до виходу книги — щоправда, проєкт поки що не зсунувся з місця.

Роман мав вийти в червні, але його публікацію, на жаль, довелося відкласти. Втім, у видавництві обіцяють, що книга побачить світ до кінця року (у жовтні-грудні).


(c) Анастасія, авторка книжкового блогу Promiscuous Bookworm

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.