Марафон музеїв історії ЛГБТ: Міжнародний архів історії ЛГБТ руху в Амстердамі “IHLIA LGBT Heritage”

0 125

В межах “Марафону музеїв історії ЛГБТ” ми познайомимо вас із відомими музеями історії ЛГБТ-руху, їхніми особливостями та результатами роботи. Сьогодні ми розповімо про міжнародний архів історії ЛГБТ руху в Амстердамі  “IHLIA LGBT Heritage”. 

ІСТОРІЯ МУЗЕЮ

IHLIA LGBT Heritage це некомерційна організація, яка має один з найбільших у Європі міжнародних архівів історії ЛГБТ-руху. Зібрання архіву налічують десятки тисяч книг, журналів, фільмів, фотографій тощо. Історія організації почалася у 1999 році, коли Університет Амстердаму та Леувардену поєднали власні архівні колекції та в 2007 році переїхали до суспільної бібліотеки Амстердаму.

Однією з головних передумов створення музею стали перші навчальні групи з вивчення геїв та лесбійок у 1978 році. Створений Центр документації з вивчення гомосексуальності незабаром отримав назву “Homodok”, його було розташовано в інституті Башвітц університету Амстердама. Джек ван дер Вель, перший волонтер, а нині — директор колекції та інформаційних служб підкреслює, що група проводила семінари та дискусії з метою вивчення та промоції історії геїв та лесбійок і залучення аудиторії до подальших досліджень. Однією з таких робочих груп була група з документування, оскільки інформацію про гомосексуальність важко було знайти в інших бібліотеках та архівах того часу. Джек бажав зробити інформацію щодо гомосексуальності доступною кожному.

МІСІЯ ОРГАНІЗАЦІЇ

IHLIA – це організація з соціально значущою й важливою колекцією. IHLIA постійно бере участь в зборі інформації про спільноту ЛГБТ та забезпеченні доступності інформації щодо неї.

У IHLIA є видатна колекція, яка документує історію спільноти ЛГБТ. Архів містить значною мірою повні колекції, які містять кілька унікальних ключових колекцій та архівів інших організацій. Архів у цілому вважається високоякісним і має національне та міжнародне значення.

Цей архів є гарантією IHLIA для збереження історії ЛГБТ  й сьогодення на майбутнє. Його функція як організації, що займається спадщиною, полягає в тому, щоб сприяти суспільному визнанню ЛГБТ. IHLIA фокусується на темах, пов’язаних з ЛГБТ, на житті окремих людей і спільноти ЛГБТ, аби сприяти збалансованому іміджу всього суспільства та соціального добробуту. Кожен може звернутися до IHLIA за інформацією про гомосексуалів, лесбійок, бісексуалів і трансгендерів, а також про їхню історію, повсякденне життя й культуру.

СУЧАСНІСТЬ 

БІБЛІОТЕКА ШЬОРЕРА

Важливою частиною колекції IHLIA є Бібліотека Шьорера. яка складається з 1885 предметів, у тому числі — з 40 найменувань журналів.

Засновник, перший гей-активіст Голландії, Яків Антон Шьорер, народився 1 березня 1866 року в Хейнкензанд, в Зюїд-Бевеланді. У 1903 році він переїхав до Берліна, щоб вивчати сексуальність у комітеті Wissenschaftlich Humanitäres (WHK). Це перша організація в історії, яка протестувала проти антигомосексуальних законів.

Шьорер створив бібліотеку, яка складається з наукових праць про сексуальність та, зокрема, про гомосексуаліьність. Завдяки роботі над каталогом, опублікованим у 1922 році, та доповненням, які з’являлися починаючи з 1926 року, ми тепер знаємо, скільки було інформації про гомосексуальність до Другої світової війни — головним чином у Німеччині та Франції. Ці матеріали часто друкувалися обмеженим накладом, тому їх зараз важко відновити. Каталог містить книги, рукописи, журнали та статті з журналів.

БІБЛІОТЕКА ВАН ЛЕВЕНА

Також важливою частиною колекції IHLIA є Бібліотека Ван Левена.

Незабаром після Другої світової війни Яків Антон Шьорер хотів відновити свою втрачену бібліотеку — наскільки це можливо. У своєму віці він більше не мав ні енергії, ні грошей на це. Роботу взяв на себе Яап ван Левен, один із засновників Центру культури і дозвілля (КОК). Ще до війни він допомагав Шьореру у своїй колекції.

У 1996 році IHLIA отримала під власний контроль сучасну бібліотеку (книги, що з’явилися після 1970 року) — об’єднавши бібліотеку Ван Левена та бібліотеку КОК із власними колекціями книг, літературою, журналами, памфлетами, плакатами, вирізами, візуальними матеріалами та архівами IHLIA.

ПОПУЛЯРНІ ПРОЄКТИ 

Рожеві історії життя

IHLIA розпочала проєкт Pink Life Stories у 2012 році. Волонтери навчаються записувати життєві історії літніх гомосексуалів.

Волонтери зустрічаються з представниками ЛГБТ з метою скласти особисту історію людини у книжковій формі — доповнити фотографіями та іншими пам’ятками. Оповідачі, нарешті, самі вирішують, які частини їхньої життєвої історії буде включено до книги.

Як кажуть автори проєкту, важливо публікувати ці життєві історії, адже мало хто знає про особисту та громадську боротьбу, яку ведуть старші гомосексуали, не кажучи про їхні почуття та думки. Насправді все ще існує група, яка складається із старших геїв, лесбійок, бісексуалів та трансгендерів, яка відчуває себе вразливою, ізольованою або самотньою.

Сьогодні, за допомоги різних субсидій та добровольців, IHLIA змогла створити прекрасну книгу з 32 історій (є лише голландською).

Рожевий кабінет

Рожевий кабінет — унікальний проєкт, який має на меті популяризувати історію ЛГБТ руху. У Рожевому кабінеті на майданчику IHLIA ви можете знайти книги та фільми, які стосуються ЛГБТ. IHLIA розпочала цей проєкт спільно з Амстердамською публічною бібліотекою (OBA). Перший “рожевий кабінет” був офіційно представлений у 2012 році, і представники IHLIA наголосили на його важливості в межах бібліотеки.

Рожевий кабінет у громадських приміщеннях, таких як бібліотека, може бути каналом для позитивного внеску: кожен може ознайомитись або контактувати з історією ЛГБТ за допомоги фільмів та книг. Перш за все, представники ЛГБТ матимуть простий спосіб запозичити фільми та книги, які стосуються їх власної ідентичності.

Формат “рожевого кабінету” стає популярним за межами Амстердаму. Громадські бібліотеки в Девентері та Гронінгені тепер мають власні версії. У Фрісландії рожевий кабінет IHLIA розташований у різних бібліотеках.

Проєкт «Рожевий кабінет» підтримується Міністерством освіти, культури та науки (OCW).

Марафон музеїв історії ЛГБТ

У наступній публікації ми розповімо про один з перших онлайн музеїв історії ЛГБТ Росії.

Більше цікавого зі світу ЛГБТ та організації – у телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.