10 березня — День обізнаності про ВІЛ та СНІД у жінок

0 202

10 березня щорічно відзначається день поширення інформації про ВІЛ/СНІД серед жінок та дівчат. Ця ініціатива має на меті підвищити обізнаність про ВІЛ та СНІД серед жінок, наголосити на важливості збереження свого здоров’я та розповісти про профілактичні заходи щодо протидії ВІЛ та СНІД.

ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) — це інфекційне захворювання, яке спричиняється вірусом імунодефіциту людини. За відсутності медикаментозної підтримки (антиретровірусної терапії/АРТ) поступово знищує клітини імунної системи, призводячи до розвитку СНІДу.

Впродовж 2023 року в Україні було виявлено та офіційно зареєстровано 11 658 випадків ВІЛ-інфекції, з них приблизно 4300 жінок. У середньому щодня реєстрували 32 випадки захворювання на ВІЛ-інфекцію, 9 випадків захворювання на СНІД і 4 смерті від хвороб, зумовлених СНІДом.

ВІЛ-інфекція передається трьома основними шляхами:
1.Статевий шлях: ВІЛ передається через незахищений статевий контакт з людиною з ВІЛ.
2.Через кров: ВІЛ може передаватися через кров та інші біологічні рідини. Це може статися під час переливання крові, а також через забруднені шприци.
3.Від матері до дитини: Якщо мати не лікується від ВІЛ, інфекція може передатися від матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю.

Існує міф про те, що ВІЛ передається лише при гомосексуальному статевому акті, проте за статисткою МОЗ за січень 2023 року було зафіксовано 638 випадки зараження ВІЛ через гетеросексуальний шлях передачі, тоді як через гомосексуальний – 33. Та майже кожен випадок інфікування можна передбачити профілактикою, зокрема барʼєрною контрацепцією. Будь-який незахищений статевий акт – потенційна загроза бути інфікован_ою.

Чому важливо підіймати тему обізнаності про ВІЛ серед жінок?

Березень — місяць гендерної рівності, саме тому ми постійно повертаємось до теми дискримінації жінок в різних сферах діяльності. На жаль, соціальна стигма присутня досі й у сфері медицини, що ускладнює отримання кваліфікованої медичної допомоги жінками, включаючи тестування на ВІЛ.

Тож, про які профілактичні дії варто пам’ятати жінкам?
Регулярне тестування на ВІЛ. В деяких випадках раннє діагностування допоможе виявити проблему на початку, що допоможе в подальшому лікуванні.

Бар’єрна контрацепція під час статевого акту. Пам’ятайте про свою безпеку в першу чергу. Навіть, якщо ви абсолютно здорові – партнер_ка може не знати про власний ВІЛ-позитивний статус, чим буде наражати вас на небезпеку.

У разі, якщо ви потрапили в ситуацію, де могли б потенційно інфікуватись – перші 72 години після контакту є вирішальними для профілактики передавання ВІЛ. Аби попередити інфікування ВІЛ, протягом 72 годин потрібно звернутись до найближчого закладу охорони здоров’я, що надає постконтактну профілактику. Так ви отримаєте медикаментозну допомогу відповідно до «Стандартів охорони здоров’я доконтактної та післяконтактної медикаментозної профілактики інфікування ВІЛ».
Читайте більше за посиланням.

Пам’ятайте, що обізнаність в деяких випадках може врятувати ваше життя. Вивчайте питання безпеки здоров’я та не нехтуйте регулярними медичними оглядами.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.