ЄВРО-2020: боротьба за різноманітність

0 353

Цьогорічний Чемпіонат Європи запам’ятається багатьом спортивним фанатам своєю непередбачуваністю, великою кількістю автоголів, овер-таймів, пенальті (результативними та не дуже, конверсійними або просто красивими), першим історичним проходом збірної України до чвертьфіналу турніру та перемогою Скуадра Адзурра.

А ще він запам’ятається великою кількістю скандалів довкола УЄФА та ЛГБТК+.

Райдужна пов’язка та “благе діло”

Усе розпочалося із капітана німецької збірної Мануеля Ноєра, який вийшов на поле з райдужною капітанською пов’язкою на знак підтримки та солідарності із ЛГБТК+ спільнотами. Перед останнім у групі відборочним матчем із Угорщиною, УЄФА відкрила провадження, щоб оштрафувати капітана та збірну за шестиколірний шматок тканини.

Із райдужною пов’язкою воротар збірної Німеччини відіграв уже три матчі – кваліфікаційні проти Франції та Португалії, та дружній поєдинок із Латвією.

Після негативної реакції з боку широкого загалу, УЄФА провадження закрила із таким коментарем:

У цьому випадку райдужна пов’язка символізує підтримку різноманіття, і тому вважається “благим ділом”.

Райдужну пов’язку Мано Ноєр носив до останнього матчу німецької збірної – ⅛ фіналу проти збірної Англії.

Веселка 46 – UEFA 1

На цьому епізоді протистояння УЄФА та ЛГБТК+ не завершилось. Перед тим-таки матчем Німеччина – Угорщина спілка європейських футбольних асоціацій відхилила запит мерії Мюнхена щодо можливості підсвітити Allianz Arena веселковими кольорами.

The Allianz arena in Munich lit with rainbow colours for Christopher Street Day, 2019. (AFP via Getty/ DPA/ TOBIAS HASE)

 

Відмова була обумовлена тим, що такий жест підтримки ЛГБТК+ може видатися занадто “політичним”. 

Де політика у веселці, запитаєте ви? В Угорщині. Напередодні матчу (який відбувся 23 червня 2021 року), 15 червня 2021 року в Угорщині був прийнятий закон про заборону гей-пропаганди, який обмежує права неповнолітніх щодо отримання інформації про гомосексуальність та зміну статі. Закон також направлений проти будь-яких проєктів і рекламних кампаній, які розкривають тему солідарності із ЛГБТ-спільнотами, включаючи заборону для вчителів говорити у школі, що “гомосексуальність – це норма сексуальної поведінки”. 

Попри заборону УЄФА веселкової ілюмінації, вихід Німеччина знайшла: було підсвічено ратушу Мюнхена, а також на вході до стадіону усім охочим роздали 10000 ЛГБТ-прапорців. Місцеві жителі також підтримали протест, а один із фанатів зробив перформанс, вибігши на поле під час виконання угорського гімну із великим ЛГБТ-прапором.

Germany fans with rainbow flags outside the Allianz Arena ahead of the UEFA EURO 2020 match against Hungary (Kerstin/Joensson/AFP)

 

A pitch invader ran out with a Pride flag at the start of the Germany v Hungary game. (Markus Gilliar/Getty)

 

Втім, Німеччина на цьому не спинилася: 46 інших стадіонів по всій країні були підсвічені веселковими кольорами під час матчу із Угорщиною. Згідно із інформацією від Bild, 46:1 на користь веселки:

“Любов перемагає! Заборона УЄФА на підсвітку стадіону у Мюнхені викликала бурю протестів, яку потім змінила хвиля солідарності. 46:1 на користь веселки!”

Перефарбувались у повітрі

Найбільш іронічним проявом “підтримки” від УЄФА стало те, що 23 червня 2021 року у день, коли було заборонено підсвітку Allianz Arena, офіційний твіттер УЄФА перефарбувався у “кольори веселки”. Крім того, було опубліковано пост підтримки, в якому жодного разу не згадували про ЛГБТК+.

Цей твіт та “перефарбування у повітрі” викликали нову хвилю критики та невдоволення політикою УЄФА не тільки серед ЛГБТК+ людей і футбольних фанатів, але й серед політиків Європарламенту. За даними ABC News, віце-президент Європейської комісії Маргарітіс Схінас заявив на прес-конференції: “Мені дуже важко зрозуміти, що намагається зробити УЄФА, виступаючи проти ініціативи міської ради Мюнхену. Чесно кажучи, я не знаходжу цьому ніякого розумного пояснення”.

“Мені дуже важко зрозуміти, що намагається зробити УЄФА, виступаючи проти ініціативи міської ради Мюнхену. Чесно кажучи, я не знаходжу цьому ніякого розумного пояснення”.

Веселкові гроші та веселковий вошинг

Після першої хвилі скандалів та голосних заяв компаній, які фінансують турнір, менеджмент Євро-2020 пішов на поступки, дозволивши спонсорську рекламу у прайд-кольорах на всіх полях для ігор ⅛ фіналу, зокрема і в Угорщині.

Denmark players form a circle in front of a rainbow advert during the UEFA Euro 2020 Championship Round of 16 match between Wales and Denmark at Johan Cruijff Arena on 26 June, 2021. (DeFodi Images via Getty/ Alex Gottschalk)

 

Попри це, на грі ¼ фіналу в Азербайджані та Росії веселкові реклами знову не були допущені. Згідно з інформацією від Volkswagen, була така причина:

 

“Через опасіння УЕФА із приводу конфліктних ситуацій із законодавчою базою у Росії та Азербайджані, Асоціація повідомила нас, що використання райдужних банерів на рекламних щитах у Санкт-Петербурзі та Баку неможливо”.

“Веселковий вошинг” все одно не врятував УЄФА від наступної хвилі скандалів, коли 3 липня 2021 року ЛГБТ-прапор було конфісковано у датських вболівальників службою охорони Олімпійського стадіону Баку на чвертьфінальному матчі Чехія-Данія.

Stewards intervene on a Denmark supporter who was holding up a rainbow flag before the UEFA EURO 2020 quarter-final football match between the Czech Republic and Denmark at the Olympic Stadium. (Darko Vojinovic / POOL / AFP) (Photo by DARKO VOJINOVIC/POOL/AFP via Getty Images)

 

У заяві для The Athletic, представники УЄФА підкреслили, що організація не віддавала наказу про конфіскацію прапору і що за фактом цього інциденту розпочато розслідування.

“Веселковий прапор – це символ, який відображає основні цінності УЄФА, пропагуючи усе те, в що ми віримо – більш справедливе та егалітарне суспільство, толерантне до всіх, і УЄФА простежить, аби прапор було повернено вболівальнику”, – говориться наприкінці заяви, у котрій, втім, знову жодного разу не згадано слово “ЛГБТК+”.

Євро змін

Попри те, що УЄФА зайвий раз підтвердила, що вона застрягла в Середньовіччі, ми з впевненістю можемо сказати, що це був Європейський чемпіонат позитивних змін:

  • Уперше в історії Європейського турніру капітан збірної вийшов на поле із веселковою пов’язкою.
  • Уперше в історії не одна, а дві збірні підтримали ЛГБТК+ спільноти, коли на матчі Англія – Німеччина обидва капітани – Мануель Ноєр та Гаррі Кейн – із гордістю носили райдужні регалії.
  • ЛГБТК+ прапори стали постійними атрибутами на трибунах футбольних стадіонів.
  • Джордан Гендерсон, півзахисник збірної Англії, відкрито підтримав небінарного фана, сказавши, що ніхто не повинен боятися йти та підтримувати свій клуб або країну на трибунах, тому що футбол для всіх, незважаючи ні на що.

Звісно, нам ще дуже довго йти до моменту, коли гравці Євро-турніру почуватимуть себе достатньо безпечно, щоб робити камінг-аут та відкрито грати у великий футбол. Значний опір з боку УЄФА, федерацій країн, радикальних вболівальників і гомофобних політиків. Проте навіть такі маленькі знаки підтримки, як: веселкова пов’язка, ЛГБТ-прапор на трибуні та слова підтримки фанатам – усі вони потроху створюють підґрунтя для змін та для нового, дійсно егалітарного та толерантного суспільства.

Тож давайте разом будувати таке майбутнє, у якому ми змогли б прийти на фінальний матч за кубок Євро з двома прапорами – українським і веселковим, та нести обидва відкрито та з гордістю!


(c) авторка : Міла Юцкевич

 

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.