ЄС відмовив гомофобним містам у фінансуванні.Перемога гомофобного президента та заборона ЛГБТ – що коїться у Польщі?

0 219

Як повідомляє Oko.press, Єврокомісія, виконавчий орган Європейського Союзу, позбавила фінансування шість польських міст у межах програми “співпраці міст-побратимів”. Причиною стала гомофобна політика місцевих органів самоврядування. Цей факт підкреслює єврокомісарка з питань рівності Гелена Далі.

«Країни-члени ЄС та їхня влада мають поважати цінності й основоположні права ЄС» – Гелена Далі

Зони “вільні від ЛГБТ” та резолюції проти гомосексуалів у Польщі

Ситуація з захистом прав ЛГБТ-спільноти у Польщі останні десятиліття залишається напруженою. На виборах президента 12 липня переміг чинний президент Польщі Анджей Дуда,  відомий гомофобною політикою та мовою ворожнечі щодо ЛГБТ-спільноти. За час влади Дуди спостерігався ріст гомофобних настроїв у суспільстві, нападів на ЛГБТ-активістів та так званою “боротьбою з ЛГБТ-пропагандою”.

Передвиборчу кампанію Дуда будував на гаслах скасувати уроки ЛГБТ-просвіти у школах, виступав проти одностатевих шлюбів та усиновлення ними дітей і здобув сумнівну славу фразою про те, що ЛГБТ-рух є “ідеологією більш руйнівною для поляків, ніж комуністичний режим”.

Особливого удару по ЛГБТ-спільноті нанесли понад 50 органів місцевого самоврядування Польщі, ухваливши так звані “резолюції проти ЛГБТ”. Як повідомляє DW.COM, більше  40 інших польских органів місцевого самоврядування ухвалили “статут місцевих органів влади про сімейні права” з метою “захистити ідентичність шлюбу як союзу між чоловіком та жінкою, та захистити дітей від моральною корупції”. Саме ці гомофобні резолюції призвели до рішення з боку Єврокомісії відмовити містам у фінансуванні по відомій програмі.

Європейський союз стривожений гомофобією у Польщі

Європейський союз координує программу співпраці між містами з 1989 року. Щорічно витрати на программу сягають близько 4 млн євро. Міста-партнери, які отримують ці гранти, можуть використовувати їх з метою організації взаємних відвідувань закладів культури, пам’яток, зустрічей, дебатів або спортивних заходів чи фестивалів. Європейська комісія наполягає, що гроші, які спрямовано на політику згуртування Європейського союзу, мають витрачатися у містах, які не порушують Європейські норми та цінності. А саме – статтю 2 Договору про Європейський союз:

  • повага до гідності людської особистості,
  • свобода, демократія, рівність, верховенство закону,
  • повага до прав людини, в тому числі прав осіб, що належать до меншин.

ЄС також вимагає, щоб положення о програмах індивідуального фінансування протидіяли сексуальній дискримінації. Гомофобні документи та положення, які приймаються у деяких місцевих органах влади Польщі, створюють ризик дискримінації ЛГБТ-суспільства.

А що Польща? Боротьба з гомофобією на державному рівні.

Не зважаючи на численні гомофобні заклики Польських урядовців та політиків, в середині липня 2020 року суди Польщі визнали недійсними резолюції, прийняті в громадах Шльонського та Мазовецького воєводств.  Це було відповіддю на скаргу з боку омбудсмена Польщі Адама Боднара від грудня 2019 року.  Тоді Адам назвав ці резолюції “незаконними, дискримінаційними, та обмежуючими права та свободи”.

 

Адам Боднар оскаржив дев’ять найбільш кричущих резолюцій проти ЛГБТ, прийнятих місцевими органами влади Польщі. На початку липня перші дві скарги, розглянуті Краківським адміністративним судом, було відхилено. Справа проти коммуни Истебна (Шльонське воєводство) принесло бажаний успіх. Ці рішення не є остаточними, і комуни можуть звернутися до Вищого адміністративного суду. Уповноважений з прав людини оголосив, що буде оскаржувати рішення суду в Кракові.

ВГО “Гей-альянс Україна”  виступає проти заходів, направлених на обмеження та дискримінацію прав представників ЛГБТ. 

Більше цікавого зі світу ЛГБТ та організації – у телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.