“Традиція і порядок”, гомофобні напади та спалювання ЛГБТ-прапорів у центрі Києва – огляд ситуації від ВГО “Гей-альянс Україна”

0 1,140

За останні декілька місяців значно погіршилася ситуація з захистом прав ЛГБТ+ в Україні. Про це свідчать зростання радикального популізму, кількість гомофобних нападів та поширення мови ворожнечі у суспільстві. У цьому матеріалі ми розглянемо останні події, злочини на ґрунті ворожнечі та діяльність радикальних і гомофобних угруповань.  

Спалення прапорів ЛГБТ та погрози

14 грудня невідомі, ховаючи обличчя, спалили ЛГБТ-прапор поблизу Києво-Могилянської академії. Повідомлялося, що вони є частиною екстремістського руху «White blood cells» (Лейкоцити) та продовжать спалювати прапори ЛГБТ+ спільнот, доки «наша імунна система не ізолює та не видалить уражену тканину».

Вже наступного дня, 15 грудня, зберігши традицію приховувати обличчя, декілька чоловіків влаштували спалення ЛГБТ-прапору біля входу у PinchukArtCentre.

Чергову таку ж акцію невідомі радикали провели й 16 грудня біля одного з павільйонів «Кураж Базару».

Три дні поспіль радикали спалювали прапори у різних культурних та громадських місцях Києва, а поліція й досі ігнорує факт підбурювання до ворожнечі і дискримінації.

Гомофобні напади та заклики до насильства

4 грудня у центрі Києва група невідомих вчинила гомофобний напад на ЛГБТ-активіста Кирила Самоздру. Сам Кирил повідомив, що отримував чисельні погрози з боку радикалів, тому що ще у листопаді вивісив ЛГБТ-прапор на балконі своєї кімнати в гуртожитку НаУКМА. Представники(-ці) гуртожитку погрожували Кирилу викликом поліції та зламати двері в кімнату. Після того, як студент вирішив ситуацію за допомоги керівництва гуртожитку, контактні дані Кирила опинились у соцмережах  радикальних та екстреміських угруповань. Йому погрожували розправою, биттям вікон у  кімнаті та підривом гуртожитку.  

“Я вивісив його (флаг) тому, що сам є представником ЛГБТ+ і розумію, наскільки важливо людям, які страждають від дискримінації все своє життя, бачити, що вони не одні. Що є, нехай і дуже маленький, але знак: про їхні проблеми говорять, говорять все більш відкрито, що з часом “лід тане”, і стає тільки краще.

15 грудня на Контрактовій площі (м. Київ) група невідомих чоловіків з криками “гоміки”, “Слава білій расі!”, “Слава Київській Русі!” напали на людей, використовуючи биті пляшки, газові балончики та інші предмети. Двоє хлопців отримали серйозні поранення. Як повідомляє  НУО “Мережа параюристів”, поліція, яка прибула на місце злочину, відпустила всіх нападників та затримала одного з постраждалих.


17 грудня на контрактовій площі група з 20 молодиків скоїла гомофобний напад на хлопця. Автор(-ки) посту та постраждалий повідомляють, що х
лопець намагався впродовж тривалого часу викликати поліцію.За викликом прибуло двоє поліцейських, хлопець спробував залишити місце події, але група з майже 20 молодиків здійснила напад  в присутності поліції та охорони супермаркету під гомофобні вигуки та лайку. Хлопця тривалий час били ногами та руками по обличчю та іншим частинам тіла, внаслідок чого він отримав значні травми (Струс мозку, гематоми, забої та ссадини) .

Як ми бачимо, за останний час напади на ґрунті ворожнечі та гомофобії стають більш організованими та скоюються групами людей, які приховують обличчя, поводять себе агресивно та переслідують жертв нападів у соціальних мережах.

Ще восени, 13 вересня  у Києві, в районі станції метро “Лук’янівська”, гомофоби побили компанію молодих людей. Як повідомляє zmina.info, нападники входять до анти-ЛГБТ групи, яка спілкується в закритому чаті в телеграмі-каналі “Протидія ЛГБТ”. На думку журналістів, цей канал створено для “координації прихильників правих цінностей”, ймовірно, консервативно-радикальною організацією “Традиція і порядок”.

14 вересня в Києві стався вмотивований гомофобією напад на Єгора Шатайла, стендапера, сценариста і співведучого Телебачення Торонто. Кілька десятків людей повалили його на землю та залили обличчя газом. Причиною, на думку самого Єгора Шатайла, стали його жарти про «традиційні та нетрадиційні цінності». В організації ж нападу підозрюють одне з угруповань, яке вже не вперше помічене в застосуванні фізичного насильства під час мирних акцій, а також до активістів/-ок та публічних осіб, які адвокатують права жінок, ЛГБТІ-людей тощо.

Традиція безладу: погрози гей-клубам та ком’юніті-центрам

Представників та представниць так званого “консервативного руху” “Традиція і порядок” неодноразово було помічено за провокаціями на грунті ворожнечі. Щомісяця молодики проводять чисельні гомофобні акції у різних регіонах України, наприклад, перешкоджають діяльності комюніті-центрів ЛГБТ+ організацій у Миколаєві, Одесі, Харкові та інших регіонах. Мають місце вандалізм та розклеювання провокаційних листівок з погрозами та закликом “боротьби зі ЛГБТ+”. 

Представники(-ці) цього угрупування неодноразово брали участь у злочинах на грунті ворожнечі: у серпні вони зірвали фестиваль квір-культури “Одеса-прайд 2020”, вчинили напад на ЛГБТ активістів і активісток в Одесі, залякували ЛГБТ активіста, їх було помічено у вчиненні вандалізму щодо ЛГБТ+ організацій у листопаді…  5 жовтня понад десяти представників “Традиції і порядку”  ломилися до офісу одеського підрозділу ВГО “Гей-альянс Україна” з метою провокації, залякування і перешкоджання діяльності центру. Що цікаво, з них лише двоє чи троє підтвердили, що повнолітні. Залучення підлітків і неповнолітніх до ідей насилля та екстремізму – одна з головних особливостей діяльності цієї організації. ВГО “Гей-альянс Україна” було подано 12 заяв до поліції щодо вандалізму з  боку “Традиції і порядку” та перешкоджанню ними діяльності комюніті-центрів. Також “Традиція і порядок” проводять акції проти європейської інтеграції України: зривають флаги ЄС та підбурюють до ворожнечі.

13 грудня “Традиція і порядок” прийшли до нічного клубу “VERSACE”, розклеїли погрозливі листівки  та наголосили, що “Гей-клубам, власники яких, до того ж, чхати хотіли на закон і людей, немає місця в Україні. Ми і далі слідкуватимемо за справою “Versace”, аж до повного його закриття.” Символічно, що “активісти” традиційно приховали та замазали власні обличчя на фото. 

Нагадаємо, що 30 серпня, в останній день “ОдесаПрайд – 2020”, до початку мирної демонстрації молодики під флагами “Традиції і порядку” скоїли напад та вчинили ряд провокацій у бік ЛГБТ-активістів(-ок). Під час сутичок між агресорами та волонтерами постраждало чимало людей, представників(-ць) інших організацій та журналістів(-ок). 

Тактика радикалів доволі проста: вони залучають до діяльності неповнолітніх та прибічників ідей екстремізму, приходять на ЛГБТ+ заходи та займають простір з метою залякування учасників та відвідувачів. Додамо, що під час написання матеріалу організатори(-ки) “Традиції і порядку” знищили всю інформацію у соціальних мережах та сайті стосовно власних заходів, які мають ознаки підбурювання до ворожнечі та гомофобії. На нашу думку, це сталося після того, як діяльність цього угруповання потрапила до уваги правозахисних організацій, поліції та омбудсмена України.

ВГО “Гей-альянс Україна” виступає проти насильства і закликає владу й правоохоронців звернути увагу на зростання радикальних настроїв у суспільстві. Підбурювання до насильства і пропаганда ворожнечі, напади на представників і представниць ЛГБТ+ спільнот,напади по асоціації, перешкоджання діяльності ЛГБТ+ організацій – тривожні ознаки погіршення ситуації зі захистом прав людини в Україні. 
Більше цікавого зі світу ЛГБТ+ та нашої організації в телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”
Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.