Становище ЛГБТК+ спільнот у Греції

0 307

Світ дуже різноманітний, і кожна країна має свою унікальну історію, культуру та суспільні цінності. Як всеукраїнська громадська організація, що працює на благо ЛГБТК+ спільнот, віримо, що важливо знати про боротьбу, досягнення та виклики, з якими стикаються ЛГБТК+ особи в інших країнах.

Сьогодні мова піде про Грецію, де зовсім нещодавно було прийнято законопроєкт про одностатеві цивільні шлюби, який дозволяє одностатевим парам одружуватись та усиновлювати дітей. Таким чином Греція стала однією з перших православних християнських країн, яка досягла шлюбної рівності.

Грецька суспільність останнім часом відзначається прогресивним підходом до прав ЛГБТК+ спільнот в порівнянні з іншими православними країнами, що робить її однією з найбільш передових в Південно-Східній Європі та серед сусідніх країн. Багато в чому шлях Греції може здатися нам знайомим: впливова церква з протестами та тиском на владу і громадян_ок, ультраправі зі зв’язками з рф (як-то “Золотий світанок” “Перемога”, які й без цього відзначилися багатьма архаїчними ініціативами), аргументи про народжуваність тощо. Втім, результати опитування суспільної думки, опублікованого на початку 2024 року, показали, що більш як половина населення виступила як за можливість для одностатевих пар укласти шлюб, так і на всиновлення дітей. Яким був цей шлях?

Ось лише деякі історичні факти:

У 1951 році Греція стала однією з перших європейських країн, яка декриміналізувала одностатеві стосунки. Це був важливий крок у напрямку рівності та визнання прав ЛГБТК+ спільнот в Греції.

У 2015 році було прийнято закони, які забороняють будь-яку форму дискримінації на робочому місці. Це стосується прямої та непрямої дискримінації, переслідування, підбурювання до дискримінації та віктимізації. Поступово антидискримінаційні закони були розширені на інші сфери, включаючи гендерну ідентичність. Цього ж року біли легалізовані цивільні партнерства.

У 2017 році трансгендерним людям було надано право визнавати свою гендерну ідентичність та змінювати юридичну стать без обов’язкової хірургічної операції.

У 2018 році грецький суд надав небінарним особам право на гендерно-нейтральне ім’я. А в травні того ж року грецький парламент ухвалив закон, що надає одностатевим парам право на опіку над дітьми.

11 травня 2022 року, грецький парламент заборонив конверсійну терапію для неповнолітніх ЛГБТК. В січні цього ж року скасовується 45-річна повна заборона на донорство крові чоловіками, які мають сексуальні стосунки з чоловіками.
Зрештою 15 лютого 2024 року парламент Греції визнав одностатеві шлюби та право для усиновлення дітей. Необхідна кількість голосів набралася навіть попри очікуваний спротив від правих та комуністичної партії.

Вже 2 березня в Греції було укладено перший одностатевий шлюб між двома чоловіками, які вже 20 років перебували в стосунках і мали 3 дітей. На жаль, попри прогресивність країни та легалізовані всі відповідні законодавчі норми, пара отримала чималу кількість погроз їхній фізичній недоторканості. Тому при укладанні шлюбу пара залучила правоохоронців.

В останні роки Греція зробила певний прогрес у підтримці прав ЛГБТК+ на законодавчому рівні, проте громадська думка ще потребує змін.

Приклад грецьких активіст_ок та їхньої боротьби за права і рівність вартий наслідування. Жодна перепона на шляху до розбудови справедливого суспільства не має нас зупинити. Працюючи разом, ми можемо досягти більшої рівності та визнання прав кожної людини, незалежно від її сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.