Як литовський депутат бореться за права ЛГБТ+

0 124

Останніми роками ситуація з правозахистом щодо ЛГБТ у східній Європі суттєво погіршилась: згадаємо гомофобну політику Польщі та Угорщини, напади та переслідування ЛГБТ-людей в Україні… Попри це, деякі представники та представниці влади роблять спроби поліпшити ситуацію: наприклад Томас Раскевічус, член ради Вільнюського міського самоврядування й голова Офісу з питань рівних можливостей, активно просуває ідеї рівності. Як саме та з якими складнощами стикається – читайте у нашому матеріалі.

Легалізація одностатевих партнерств у Литві

Томас Раскевічус – 31-річний литовський народний депутат та відкритий гей. Наприкінці минулого року він заявив, що планує внести законопроєкт про легалізацію одностатевих партнерств на майбутній сесії  парламенту Литви у березні 2021 року.  

Депутат захищає права ЛГБТ-спільнот у Литві, під час власної передвиборчої кампанії агітував за захист прав людини й толерантне ставлення виборців, тому набув популярності серед представників та представниць ЛГБТ-спільнот Литви.

“Ми потрапляємо у замкнене коло: коли ЛГБТ-люди не мають можливості бути відкритими, суспільство не має можливості зустріти їх у реальному житті і тому має певні негативні стереотипи щодо цієї спільноти”, – сказав Томас.

Томас Раскевічус має дві вищих освіти, працював у декількох правозахисних громадських організаціях, є членом Партії свободи, яка підтримує права ЛГБТ+ спільнот, а зараз обіймає посаду голови Комітету з прав людини парламенту Литви. 

Права ЛГБТ у Литві 

Литва є  консервативною та релігійною країною. Кримінальне переслідування за гомосексуальні стосунки  було скасовано лише у 1993 році – як і в Росії, тобто, майже на два роки пізніше, ніж в Україні. Одностатеві пари не мають права всиновлювати дітей і укладати цивільні партнерства й шлюби. Конституція країни досі визначає шлюб як такий, що існує тільки між чоловіком та жінкою. Литва також має закон, відомий як “Закон про захист неповнолітніх”, який забороняє обговорення питань гомосексуальності з неповнолітніми.  Завдяки впливу Європейського Союзу та громадянських ЛГБТ+ рухів, у Литві з 1993 року впроваджується антидискримінаційне законодавство: гомофобія є обтяжуючою обставиною в злочинах на ґрунті ненависті, існує заборона дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації в освіті та діяльності державних та муніципальних органів влади. 

 

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.