Фільми, присвячені гендерному насильству
Справжнє мистецтво досить часто підіймає гострі проблеми суспільства. Світовий кінематограф створив чимало стрічок, що висвітлюють проблему зсередини без прикрас.
Оскільки зараз тривають 16 днів протидії гендерно зумовленому насильству, ми вирішили зробити добірку фільмів, що присвячені цій темі. Вони складні, вони беруть за душу, вони вивертають тебе навиворіт. Але їх варто подивитися, хай там що.
“Три білборди за межами Еббінга, Міссурі” (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), 2017 р
Після зґвалтування і вбивства через спалення доньки Мілдред Гейз змушена потурбуватися про відплату вбивцям, оскільки місцева поліція так і не змогла їх впіймати. На збережені накопичення жінка орендує закинуті білборди на межі міста з трьома короткими фразами про факти щодо справи своєї дочки: “Була зґвалтована, поки помирала”, “Досі ніхто не заарештований?” і “Чому так, шериф Віллоубі?”. Метою розміщення написів було змусити правоохоронців діяти, і це спричиняє низку подій.
“Загублена” (Gone Girl), 2014 р
У день п’ятої річниці шлюбу Нік Данн їде в бар “Бар” до своєї сестри Марго, аби обговорити подружнє життя та нестерпну дружину Емі. Проте, коли повертається додому з ранкового від’їзду, Емі вже немає, натомість, у будинку розкидані меблі та розбите скло. Нік викликає копів. Розпочинається пошук зниклої Емі Елліотт-Данн, який швидко набуває широкого розголосу в ЗМІ. Детективи розпитують Ніка, чи була в його дружини робота, друзі, проте він не може ствердно відповісти на запитання. Стає відомо, що пара переїхала з Нью-Йорка після того, як мати Ніка захворіла на рак грудей. Поліція знаходить плями крові на кухні та лист-загадку в шафці з білизною Емі… Та хто ж справжній злочинець? Іноді трапляється так, що зовсім не той, на кого думаєш…
“Газове світло” (Gaslight), 1944 р
Молода співачка Паула вселяється з чоловіком до будинку, де мешкала її тітка, яка померла за загадкових обставин. Згодом Паула помічає, що в будинку таємниче зникають речі, а світло в газових світильниках згасає, коли чоловіка немає вдома… Це мерці чи, може, живі?.. Від назви цього фільму пішов термін “газлайтинг”, що є одним з видів психологічного насильства.
“Розповідь” (The Tale), 2018 р
Мати успішної журналістки Дженніфер знаходить її ранню розповідь — сповідь 13-річної дівчинки про свій зв’язок з двома дорослими тренерами. Невідповідності між знайденими записами й власними спогадами спонукають Дженніфер розшукати своїх давніх коханців. Одночасно її чекає зустріч зі своїм 13-річним двійником, який зруйнує всі уявлення Дженніфер про саму себе.
“Зона полювання” (The Hunting Ground), 2015 р
Документальна стрічка про випадки сексуального насильства в кампусах американських коледжів. У стрічці спливає страшна правда: адміністрація коледжів або ігнорувала звернення про згвалтування, або вимагала від жертв пройти складну та довгу бюрократичну процедуру. Чому? Бо адміністрації важливіше було мінімізувати статистику згвалтувань, аніж подбатти про добробут студентів.
“У ліжку з ворогом” (Sleeping with the Enemy), 1991 р
Благополучна з вигляду молода подружня пара з перших днів спільного життя перебуває в атмосфері страху і напруги. Красуня Лора Берні доведена до відчаю ревнощами і агресивністю її чоловіка Мартіна і не знає, як виплутатися з тенет шлюбу, який став для неї катуванням і в’язницею. Зрештою вона не витримує, підлаштовує свою смерть та починає нове життя в під іменем Сари Вотерс. Але чоловік все одно її знаходить…
Якщо ви знаєте сильні та достойні фільми, присвячені темі гендерного насильства, пишіть у коментарях.