Акціонізм, як політичний рух у мистецтві та суспільстві. Досвід “Гей-альянс Україна”
Епоха сучасного мистецтва вимагає нових форм творчості для залучення уваги людей. Тепер митці зосередилися над завданням повного занурення глядача, змушуючи відчувати та тлумачити сенс їхніх праць. Багато з них черпають ідеї для своєї творчості з певного напряму в мистецтві — акціонізму.
Акціонізм як напрямок зародився понад 50 років тому в Західній Європі. Він переносить увагу глядача з результату роботи митця на сам процес створення. Часто він має неформальний характер: художники розбризкують фарбу на величезні полотна, фарбують частини тіла, створюють ілюзії — і все це на очах здивованої публіки. Акції, які проводяться митцями, часто містять політичний підтекст — для залучення уваги до глобальних проблем в суспільстві.
Джордж Сігал. Пам’ятник визвольного руху геїв і лесбіянок. Нью-Йорк, 1992 рік. Білі фігури стоять, сидять на лавочках, а поруч з ними сідають люди, перехожі. Гнучкість кордонів між реальністю і мистецтвом — це головна тема мистецтва дії.
Акція панк-групи Pussy Riot в храмі Христа Спасителя в Москві. 2012 рік.
Петро Павленський під час акції «Туша» на Ісаакіївський площі перед будівлею Законодавчих зборів Санкт-Петербурга. 2013 рік.
Але всупереч тому, що з кожним днем сучасне мистецтво все частіше потрапляє до галерей та на виставки, класичний живопис все ще може викликати резонанс серед людей в Україні.
17 травня в одному з художніх салонів Запоріжжя трапилось наступне:
“Невідомий чоловік зайшов до приміщення салону, попрямував до репродукції картини відомого художника Амадео Модільяні «Оголена, що лежить», яку було розміщено на одній з центральних вітрин салону.”
Зауважимо, що, за словами керівництва відомого лондонського аукціону «Крістіз», які продали у 2015-му році оригінал картини в Нью-Йорку за 170 405 тис доларів, — ця колекція художника мала на меті активізацію «Оголеного» як предмета сучасного мистецтва.
ВГО «Гей-альянс Україна» та акціонізм: приклади активізму
Ми, як команда всеукраїнської громадської організації «Гей-альянс Україна», на різних етапах вдавалися до використання елементів активізму і мистецтва для просування прав людини.
Один з яскравих прикладів — Монстрація в Одесі: «Мама, я не хочу носити сукні!», в якій взяли участь активісти та активістки ком’юніті-центру Queer Home Одеса. Нагадаємо, що Монстрація — це аполітичний розважальний рух, часто з політичним підтекстом. Темою акції стало дитинство. У своїх гаслах учасники Монстраціі завуальовують проблеми, пов’язані з гендерними стереотипами та сексизмом.
«Для одеського Queer Home участь в цьому заході стала традицією, і темою цьогорічної Монстраціі було дитинство. Ми прийняли рішення використовувати в контексті цієї теми боротьбу з гендерними стереотипами та сексизмом, які нам нав’язують і використовують проти нас ще з дитинства», — повідомив учасник акції, програмний менеджер ГАУ Віталій Царюк.
У Монстраціі взяло участь близько 80-ти осіб. Ходу вони почали на Соборній площі, після чого пройшли Дерибасівською, Приморським бульваром до Катерининської площі та, зробивши коло, повернулися на Соборну. Цікаво, що по дорозі монстранти зустрілися з ходою агностиків.
На одному з плакатів було написано: «Хлопчиків теж бити не можна». Були й такі гасла: «Дочки-матері. А де батько?», «Мама, я не хочу носити сукні!», «Рожевий — хлопчикам! Блакитний — дівчаткам!», «Даєш рубанок дівчаткам!», «Вікінги теж хочуть грати в ляльки»…
Наступним прикладом активізму були події Одеського Маршу рівності, які завершилися сидячим протестом. Нагадаємо, що 13 серпня 2017 року в Одесі відбувся Марш рівності — вулична хода на підтримку прав людини для гомосексуальних, бісексуальних та трансгендерних людей, в якому взяло участь близько 150 осіб.
Учасники та учасниці ходи несли в руках райдужні прапори, плакати, транспаранти та вигукували гасла українською мовою: «Маємо гідність — маємо право», «Різноманітність — це суспільство, рівність — це майбутнє», «Маємо право бути собою», «Права людини понад усе». На чолі колони учасники несли великий плакат з написом в райдужних кольорах «Слава Україні! Рівності слава! ».
На знак протесту проти того, що поліція не змогла забезпечити безпечне просування по бульвару, учасники та учасниці Маршу влаштували «сидячий страйк», скандуючи при цьому: «Одеса без гомофобії».
Завершилася акція о 12:00 імпровізованим виступом харківського ЛГБТ-хору Dorothy’s Friends, який виконав пісню групи «Колір» «Хто, як не ми». Потім демонстранти сіли в автобуси та поїхали в безпечне місце.
Нагадаємо, що Марш рівності — фінальна подія Фестивалю квір-культури ОдессаПрайд-2017.
Вагому роль в напрямках активізму та сучасного мистецтва грають фестивалі
Фестиваль креативного протесту, створений командою ВГО «ГАУ», став знаковою подією «ОдесаПрайд-2017», який було відзначено багатьма яскравими подіями, але одним з найбільш очікуваних і значущих з них став саме фестиваль креативного протесту, присвячений цивільному активізму.
Зусиллями волонтерів і волонтерок прайд-тижня напівзанедбане приміщення колишньої чайної фабрики перетворилося на справжній арт-простір, де протягом трьох днів понад сто активістів та активісток з різних куточків України ділилися досвідом, техніками й навичками проведення громадських акцій з творчим підходом.
Програму першого Фестивалю креативного протесту було розбито за тематичними напрямками на кілька паралельних блоків: арт, література, музика, фемінізм, ораторське мистецтво, фотодокументалістика, акціонізм і соціологія сексуальності. Кожну секцію модерували українські та європейські експерти та фахівці у своїй галузі.
Ідейною натхненницею Фестивалю креативного протесту є давня подруга і соратниця «Гей-альянсу Україна», мюнхенська художниця Наомі Лоуренс. Наомі послідовно популяризує концепцію арт-протесту як одного з найбільш ефективних способів донесення власної позиції. «Цивільний активізм може набувати будь-яких форм і нести різні меседжі, але він має бути ненасильницьким, творчим і позитивним за своєю суттю», — вважає художниця.
«Чому Фестиваль креативного протесту має проходити саме в Україні? Чому Україна — це найкраще місце для такого заходу? На моє переконання, ваша країна є справжньою колискою цивільного активізму. Протягом останніх п’ятнадцяти років ваш народ зробив дві революції. Багато хто постраждав, було пролито кров, але все починалося з того, що люди бажали змін і хотіли домогтися їх мирним шляхом. Попри те, що багато хто сьогодні ставить під сумнів успіх цих процесів, ви позбулися людей у владі, від яких хотіли позбутися. Ні в однієї країни у світі немає такої історії. І було б добре, якби люди з інших країн приїжджали до вас і переймали ваш досвід. Розвиток цінності прав людини допоможе нам зробити цей світ кращим », — поділилася своїми міркуваннями Наомі.
Крім того, відбулися воркшопи від члена правління мюнхенського ком’юніті-центру для геїв «Саб» Уве Хагенберга по ненасильницькому спілкуванню, тренерки з гендерних питань Марини Герц — про феміністський активізм та мистецтво, а також практичний майстер-клас з креативного протесту — від самої Наомі Лоуренс, який вона провела спільно з арт-активістом Віталієм Царюком.
Авторка розмальовок для дорослих, художниця і дизайнерка Оксана Наливайко під час воркшопу з малювання приділила увагу основним інструментам арт-терапії й тому, як для її застосування можна використовувати сексуальний контекст. На початку літа вийшов альбом гомоеротичних малюнків художниці Gay Love та лесбі-видання Only Girls.
Серед іншого під час фестивалю було підготовлено плакати та транспаранти для одеського Маршу рівності, який відбувся 13 серпня.
Фестиваль креативного протесту проводився в Україні вперше. Захід став можливим завдяки співпраці «Гей-альянсу Україна» і контактної групи Munich Kyiv Queer, а також за фінансової підтримки посольства Німеччини в Україні.
Більше цікавого з світу ЛГБТ та організації у телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”.