Акціонізм, як політичний рух у мистецтві та суспільстві. Досвід “Гей-альянс Україна”

0 410

Епоха сучасного мистецтва вимагає нових форм творчості для залучення уваги людей. Тепер митці зосередилися над завданням повного занурення глядача, змушуючи відчувати та тлумачити сенс їхніх праць. Багато з них черпають ідеї для своєї творчості з певного напряму в мистецтві — акціонізму.

Акціонізм як напрямок зародився понад 50 років тому в Західній Європі. Він переносить увагу глядача з результату роботи митця на сам процес створення. Часто він має неформальний характер: художники розбризкують фарбу на величезні полотна, фарбують частини тіла, створюють ілюзії — і все це на очах здивованої публіки. Акції, які проводяться митцями, часто містять політичний підтекст —  для залучення уваги до глобальних проблем в суспільстві.

Але всупереч тому, що з кожним днем ​​сучасне мистецтво все частіше потрапляє до галерей та на виставки, класичний живопис все ще може викликати резонанс серед людей в Україні.

17 травня в одному з художніх салонів Запоріжжя трапилось наступне:

“Невідомий чоловік зайшов до приміщення салону, попрямував до репродукції картини відомого художника Амадео Модільяні «Оголена, що лежить», яку було розміщено на одній з центральних вітрин салону.”

Зауважимо, що, за словами керівництва відомого лондонського аукціону «Крістіз», які продали у 2015-му році оригінал картини в Нью-Йорку за 170 405 тис доларів, —  ця колекція художника мала на меті активізацію «Оголеного» як предмета сучасного мистецтва.

ВГО «Гей-альянс Україна» та акціонізм: приклади активізму

Ми, як команда всеукраїнської громадської організації «Гей-альянс Україна», на різних етапах вдавалися до використання елементів активізму і мистецтва для просування прав людини.

Один з яскравих прикладів — Монстрація в Одесі: «Мама, я не хочу носити сукні!», в якій взяли участь активісти та активістки ком’юніті-центру Queer Home Одеса. Нагадаємо, що Монстрація — це аполітичний розважальний рух, часто з політичним підтекстом. Темою акції стало дитинство. У своїх гаслах учасники Монстраціі завуальовують проблеми, пов’язані з гендерними стереотипами та сексизмом.

Наступним прикладом активізму були події Одеського Маршу рівності, які завершилися сидячим протестом. Нагадаємо, що 13 серпня 2017 року в Одесі відбувся Марш рівності — вулична хода на підтримку прав людини для гомосексуальних, бісексуальних та трансгендерних людей, в якому взяло участь близько 150 осіб.

Завершилася акція о 12:00 імпровізованим виступом харківського ЛГБТ-хору Dorothy’s Friends, який виконав пісню групи «Колір» «Хто, як не ми». Потім демонстранти сіли в автобуси та поїхали в безпечне місце.

Нагадаємо, що Марш рівності — фінальна подія Фестивалю квір-культури ОдессаПрайд-2017.

Вагому роль в напрямках активізму та сучасного мистецтва грають фестивалі

Фестиваль креативного протесту, створений командою ВГО «ГАУ», став знаковою подією «ОдесаПрайд-2017», який було відзначено  багатьма яскравими подіями, але одним з найбільш очікуваних і значущих з них став саме фестиваль креативного протесту, присвячений цивільному активізму.

Зусиллями волонтерів і волонтерок прайд-тижня напівзанедбане приміщення колишньої чайної фабрики перетворилося на справжній арт-простір, де протягом трьох днів понад сто активістів та активісток з різних куточків України ділилися досвідом, техніками й навичками проведення громадських акцій з творчим підходом.

Програму першого Фестивалю креативного протесту було розбито за тематичними напрямками на кілька паралельних блоків: арт, література, музика, фемінізм, ораторське мистецтво, фотодокументалістика, акціонізм і соціологія сексуальності. Кожну секцію модерували українські та європейські експерти та фахівці у своїй галузі.

Фестиваль креативного протесту проводився в Україні вперше. Захід став можливим завдяки співпраці «Гей-альянсу Україна» і контактної групи Munich Kyiv Queer, а також за фінансової підтримки посольства Німеччини в Україні.

Більше цікавого з світу ЛГБТ та організації у телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.