“Одеса прайд 2020”: як це було

0 408

В останній тиждень серпня в Одесі проходив щорічний фестиваль квір-культури “Одеса Прайд – 2020”. Організатором Фестивалю традиційно виступив Одеський регіональний підрозділ ВГО «Гей-альянс Україна».  В рамках прайду проведено багато освітніх, інформаційних та розважальних заходів. “Одеса прайд 2020” мав завершитися фінальною акцією в форматі ланцюга підтримки, але її було зірвано угрупованням “Традиція і порядок” та їх прихильниками. Тим не менш, всі інші заходи, які проводились протягом Прайд-тижня, пройшли успішно, яскраво та безпечно. 

З 24 по 27 серпня в рамках “Одеса Прайду” пройшов закритий тренінг-практикум, на якому волонтери з різних регіонів України обговорювали такі важливі в ЛГБТ-русі теми як цінності, ролі, пошук союзників. Під час практичної частини розібрали кожну з тем на кейсах, моделюючі успішні рішення. Також на обговорення винесли питання безпеки під час акцій, правила дотримання карантинних обмежень з метою запобігання поширенню інфекції COVID-19 та інші організаційні нюанси роботи під час акцій.

25 серпня у міському саду пройшла перша відкрита акція-перформанс «Твоє ставлення має значення». Учасники та учасниці акції звернулись до одеситів із проханням висловити свою думку про проблеми рівних прав і дискримінації. Більше 60 людей висловили своє ставлення, залишивши відповідний напис на дошці результатів. Лише 13 коментарів містили негативні відгуки. Зауважимо, що перфоманс привернув увагу й громадського руху “Традиція і порядок”. Наприкінці заходу наша моніторингова команда зафіксувала групу агресивно налаштованих молодиків. 

Відкрита акція-перформанс «Твоє ставлення має значення»

26 серпня організаційний комітет “Одеса Прайд – 2020” повідомив, що відкриту акцію “Pride info zone”  перенесено через отриману напередодні інформацію про напад прибічників “Традиції і порядку” на підлітків. Молодь, яку атакували, святкувала день народження в Стамбульскому парку і привернула увагу агресорів лише тим, що дехто з підлітків мав пофарбоване волосся.

27 серпня ЛГБТ-активіст/ки провели танцювальну акцію-перфоманс “Рушай з нами! Рушимо к правам!” Акція пройшла мирно, без конфліктів і провокацій. На заході танцювали всі, від мала до велика, сім’ями та компаніями друзів. Танцювальний колектив “Ямада” запалив вечір, підготувавши яскраві номери спеціально для “Одеса Прайду”. Захід зібрав понад 100 глядачив. Близько 10 хлопців, які раніше були помічені серед опонентів на заході “Твоє ставлення має значення”, також були присутні на локації, але не виявляли агресії. 

28 серпня в рамках фестивалю ЛГБТ-активіст_ки організували виставу плейбек-театру. Акція проходила біля театру опери та балету, де одесити та гості міста мали можливість спостерігати за виступом.

30 серпня, в останній день “Одеса Прайд – 2020”, в центрі Одеси мала відбутися демонстрація в форматі ланцюга підтримки під гаслом «Майбутнє творять небайдужі!»

Але ще до початку мирної демонстрації молодики під флагами “Традиції і порядку” скоїли напад та вчинили ряд провокацій у бік ЛГБТ-активіст_ок. Під час сутичок між агресорами та волонтерами постраждало чимало людей, представників інших організацій та журналістів. Організаційний комітет “Одеса Прайд – 2020” та ВГО “Гей-альянс Україна” висловили солідарність з усіма, хто був присутній під час акції та відстоював ідеї захисту прав людини.  З хронологією подій можна ознайомитися за посиланням.

Агресія з боку “Традиції і порядку” викликала обурення як одеситів та одеситок, так і жителів інших куточків України. За цей час ми отримали багато листів, звернень, підтримки та пропозицій допомоги. Ми дякуємо усім тим волонтерам, організаціям, ЗМІ, які продовжували свою роботу з метою захисту прав кожно_ї та підтримували нас у цей складний момент, надаючи консультативну, інформаційну та моніторингову допомогу під час та після акцій.

“Ми вважаємо, що одесити та одеситки готові до обговорення таких тем, як сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність та питання прийняття людей, які належать до ЛГБТ-спільноти. Але зауважимо, що  в Україні набирають обертів нові формування, які близькі до екстремістських та терористичних за своєю сутністю, тому що використовують террор та залякування як основний метод впливу на маси. На щастя, в Одесі ці формування не мають великої підтримки серед населення. Але їх продовжують возити по Україні немов на гастролі. І це страшно. Страшно, тому що у 21 столітті в нашій країні з’являються практично найманці, яких бросають по різним містам з метою зриву акцій або задля дискредитації тієї чи іншої соціальної групи або політичної сили. Сьогодні це ЛГБТ, завтра – будь-яка інша група, яка не подобається замовникам цих актів агресії”, – коментують у ВГО “Гей-альянс Україна”.

В цій боротьбі нам ніяк не можна відступати назад. Ми повинні привертати увагу до проблеми насильства щодо українців які є представниками ЛГБТ спільнот, інформуючи про нього суспільство та тих, хто може вплинути на ситуацію та на її розвиток. Адже ми бачимо, що ситуація динамічна, а рівень агресії тільки збільшується.

Більше цікавого зі світу ЛГБТ+  та нашої організації у телеграм-каналі “Гей-альянс Україна”.

*Фото та відео-матеріали: Думская, “048”, Укрінформ та інші.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.