Прайд-заходи та пандемія: досвід Європи та плани “ОдесаПрайд-2020”

0 200

Щороку десятки країн проводять фестивалі квір-культури та прайд-марші за рівні права. Пандемія COVID-19 внесла корективи в проведення громадських заходів та маршів гордості. Внаслідок пандемії в світі скасовано понад  200 ЛГБТ-заходів. Сьогодні ми дізнаємось, як саме в різних країнах проходили прайд-заходи в умовах карантину, які були особливості й правила безпеки, а також поміркуємо про перспективи прайд-заходів в Україні.


Особливості прайд-маршів та акцій за рівні права

Прайд-марші та інші форми громадських заходів мають певні особливості, які потрібно враховувати при їх плануванні та організації. По-перше, необхідно зважати на  кількість учасників. Громадські акції або мітинги зазвичай збирають понад 10 осіб. В таких умовах, згідно з  рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, потрібно дотримуватися соціальної дистанції (1,5 метри), використовувати засоби персонального захисту (медичні маски, респіратори, рукавички), проводити заходи дезінфекції та власної гігієни. 

По-друге, важливо враховувати чинне законодавство. Більшість країн, серед яких і Україна, ухвалили певні постанови та ввели режим карантину з метою врегулювання ситуації з поширенням COVID-19. В таких умовах організатори громадських заходів мають завчасно дізнатися актуальну інформацію від органів влади та Міністерства охорони здоров’я. При цьому важливо пам’ятати, що право на мирні зібрання та захист власних прав Конституція гарантує навіть в умовах пандемії. 

 

ЛГБТ-заходи, що відбулись в умовах карантину

Ізраїль

Замість парадів Гордості тисячі людей по всьому Ізраїлю відвідали мітинги за права ЛГБТ.Тисячі ізраїльтян замість щорічних парадів гордості, які було скасовано цього року через коронавірус, відвідали ЛГБТ-акції протесту в Єрусалимі, Тель-Авіві, Хайфі та Беершебі. Поліція заявила, що дозволила 1250 людей взяти участь у єрусалимському мітингу, посилаючись на занепокоєння щодо скупчення людей на тлі пандемії.

Демонстрації було організовано Асоціацією Агуда за рівність ЛГБТК в Ізраїлі під гаслом: «Революцію ще не завершено». Події в недільний вечір також відзначали п’ять років від того, як 16-річну Ширу Банкі було забито на смерть екстремістом під час нападу на учасників Єрусалимського прайду, а також 50 років з часу Стоунволлських бунтів у у Нью-Йорку.

Франція 

За останній час у Франції відбулися чисельні акції на захист прав людини та задля протидії насиллю з боку влади. В той час, коли офіційний прайд-марш у Парижі перенесли на листопад, сотні ЛГБТ-активіст_ок у  рамках глобальних прайд-заходів пройшли вулицями французької столиці. Люди протестували проти насильства з боку поліції та вимагали “більше політичних дій від імені мігрантів, секс-працівників та інших маргіналізованих членів лесбійської, геївської, бісексуальної, трансгендерної та квір-спільноти”. Попри складнощі в отриманні соціальної дистанції через велику кількість осіб, багато людей були в масках і рукавичках, що дозволило знизити ризик поширення вірусної інфекції.

Німеччина

Тим часом у Німеччині ЛГБТ-спільнота відзначила Christopher Street Day в умовах пандемії.

Згідно з дозволом влади 28 червня в центрі Берліну понад 3500 осіб пройшлись прайд-ходою по центральним вулицям столиці. Організатори цьогорічного прайду зробили акцент на важливих політичних закликах проти гомофобії та расизму. В умовах пандемії учасникам акції також рекомендували носити маски й дотримуватися соціальної дистанції.

18 липня, в берлінському районі Марцан пройшов перший ЛГБТ-прайд, організований місцевою російськомовною спільнотою.

За кілька днів до прайду група організаторів вирушила в Марцан, аби розповісти про захід місцевим жителям і запросити їх на цю подію. До цього активісти пройшли інструктаж щодо протидії в разі агресії. В Марцан-прайді, за даними поліції, взяли участь від 500 до 550 осіб . Це приблизно ті цифри, на які розраховували організатори: якби учасників було більше 600, довелося б на місці міняти маршрут, щоб всі могли дотримуватися соціальної дистанції. Йти зовсім поруч один з одним могли тільки ті учасники прайду, які живуть під одним дахом, іншим довелося дотримуватися відстані в півтора метра. Але обов’язковими були маски.

Також згідно з інформацією  DW.COM, у Відні було організовано автопробіг за участі близько 200 автівок, водії яких тримали в руках райдужні прапорці. Подібні акції пройшли також у Лондоні та Мехіко.

“ОдесаПрайд 2020”: як відомий український квір-фестиваль планує заходи в умовах карантину – погляд оргкомітету 

 Цього року фестиваль пройде з 21 по 30 серпня під слоганом «Майбутнє створюють небайдужі». Організатором Фестивалю традиційно виступає Одеський регіональний підрозділ ВГО «Гей-альянс Україна».

 

Програма «ОдесаПрайду-2020» впродовж року кілька разів переглядалася й адаптувалася до умов карантину, викликаного COVID-19. Родзинкою прайд-днів стане серія відкритих подій в міському просторі. Шість днів одесити та гості міста зможуть спостерігати перформанси, брати участь у вікторинах, ставити питання і дискутувати, слухати музику і навіть танцювати на імпровізованих майданчиках. Анонс заходів і карта міських подій буде опубліковано ближче до початку «ОдесаПрайд-2020». Завершаться прайд-дні проведенням традиційної Прайд Ходи. 

«Карантин — річ необхідна для боротьби з епідемією. Але карантин не означає відмову від цивільних прав і свобод. І саме зараз нам важливо розуміти, що вихід на вулицю, проведення мирного зібрання – це не щось для звітів або яскравих заголовків в ЗМІ. Ми виходимо і говоримо — ми є, ми існуємо, живемо в нашому місті, нашій країні. І ми вимагаємо, щоб держава виконувала свої функції — гарантувала рівні можливості та захист незалежно від сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності. Для захисту прав і свобод не існує часу, який підходить чи не підходить. Права людини мають дотримуватись завжди.  А карантин… ну що ж, ми зробимо все можливе, щоб організувати Прайд Ходу в Одесі з дотриманням встановлених вимог», — каже Анна Леонова, виконавча директорка ВГО “Гей-альянс Україна”

Організатори сподіваються повторити успіх минулого року, оскільки аналогічна акція у 2019-му стала першою в історії України успішно проведеною демонстрацією в форматі «відкрите місто». Ділянку проведення заходу не було закрито оточенням поліції та парканами, а правоохоронці змогли застосувати «скандинавську модель» в організації публічних заходів. 

Нагадаємо, що нещодавно опубліковано звіт про проведення «Одеса Прайду 2019» та інших прайд-заходів.

За подіями та анонсами ви можете слідкувати на офіційній сторінці фестивалю квір-культури “Одеса прайд 2020” у фейсбуці. Також багато актуальних подій зі світу ЛГБТ та нашої організації висвітлюються на telegram-каналі “Гей-альянс Україна”. Долучайтесь! 🙂

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.