Що зараз відбувається в Сакартвело?

0 32

Що відбувається в Сакартвело й як це може вплинути на майбутнє країни і ЛГБТК+ в ній?

Ми поспілкувалися з феміністкою і квір-активісткою Крісті Челідзе, щоб отримати думку про ситуацію, що склалася, зсередини. Далі — пряма мова пані Челідзе.

У 2012 році в Сакартвело шляхом виборів було змінено уряд, в результаті чого «Грузинська мрія» прийшла до влади з парламентською більшістю. З огляду на останні події, зараз можна з упевненістю сказати, що прозахідний уряд був замінений на проросійський. Це було очевидно з самого початку, але тепер цей факт підтвердився і став публічним.

Хоча «Грузинська мрія» обіцяла населенню реалізацію соціальної політики та подолання бідності, вона зрештою перетворилася на олігархічне, клептократичне правління, яке ніяк не стосується будь-якої соціальної політики чи політики соціального забезпечення.

Політика «Грузинської мрії» завжди була проросійською — вплив російського капіталу на ринок та примусові контракти з «Газпромом» та іншими російськими компаніями становлять серйозну загрозу для економіки країни. Однак їхня проросійська позиція, а також схильність до автократичної, репресивної форми правління стали максимально явними та відвертими з березня 2023 року, коли вперше був внесений до Парламенту «Закон про прозорість іноземного впливу», який більшість картвел_ок називають «російським законом». «російський закон» змушує недержавні організації, ЗМІ та інші інституції, життєво важливі для демократичних процесів, реєструватися в державному реєстрі як «агенти іноземного впливу», якщо їхнє фінансування надходить із Заходу — насамперед з країн ЄС та США. Цей закон становить пряму загрозу як для неформальної, неурядової діяльності, так і для існування незалежних ЗМІ, а отже, і для свободи слова. Він також загрожує багатьом іншим видам діяльності — мистецькій, сільськогосподарській чи будь-якій іншій, що отримують фінансування для свого розвитку коштом західних грантів.

Ця законодавча ініціатива призвела до масштабних протестів у Тбілісі та інших містах у березні 2023 року. Майже всі дружні країни закликали уряд Сакартвело, «Грузинську мрію» та їхнього неформального олігархічного лідера Бідзіну Іванішвілі, який також є партнером «Газпрому», не ухвалювати цей закон і не ставити під загрозу демократію в країні. Протести врешті-решт принесли свої результати: парламент відкликав «російський закон» з обіцянкою більше ніколи не повертати його до розгляду.

На той момент це була справжня перемога громадянського суспільства Сакартвело, радісна і перспективна в контексті інших демократичних процесів. Але навесні 2024 року «Грузинська мрія» знову внесла «російський закон» до парламенту, і врешті-решт закон був прийнятий після трьох читань. Попри те, що президентка Сакартвело Саломе Зурабішвілі наклала вето на законопроєкт, олігархічний уряд подолав президентське вето парламентською більшістю і прийняв закон.

Подібний закон був прийнятий у росії у 2012 році, що призвело до переслідування та репресій проти неприбуткових організацій та незалежних ЗМІ, і, зрештою, до їх зникнення в країні. Білоруський приклад показує, що такий закон слугує не підвищенню прозорості для НПО, а радше встановленню та зміцненню авторитарного правління.

Парламентські вибори в Сакартвело заплановані на кінець жовтня 2024 року. Ці вибори мають вирішальне значення для зовнішньої та внутрішньої політики країни. Якщо «Грузинська мрія» знову отримає парламентську більшість, в країні встановиться відкрита автократія. «Грузинська мрія» й так вже була олігархічно-клептократичним режимом, але після 12 років правління вони прагнуть утримати владу за допомогою репресій і залякування, змінити зовнішньополітичний курс з прозахідного на проросійський і повністю ліквідувати будь-які шанси на демократичний розвиток. Гомофобія та мова ворожнечі є їхніми основними інструментами, що наражають квір-людей та інші вразливі групи на серйозну небезпеку. У країні щодня зростає насильство проти опозиційно налаштованих людей, а також утиски і свавілля з боку привілейованих груп щодо інших громадян_ок.

Тому ці вибори мають для нас вирішальне значення. Громадянське суспільство Сакартвело не має наміру здавати країну росії. Ми будемо радикально протидіяти будь-яким спробам фальсифікації виборів. Головне завдання громадянського суспільства та опозиційних партій зараз — не допустити отримання «Грузинською мрією» парламентської більшості і концентрації влади в руках однієї партії. В ідеалі, відповідальність за управління державою має бути розподілена між різними партіями.

Політична ситуація в Сакартвело складна і напружена. Тому підтримка, допомога та діалог є для нас життєво важливими.

Розуміємо, що в умовах, що склалися, висловлювати опозиційну думку може бути складно і навіть небезпечно.

Ми дуже вдячні пані Челідзе за сміливість і закликаємо підтримувати активіст_ок Сакартвело у їхній боротьбі. На прикладі Сакартвело ми бачимо, що російський режим використовуватиме будь-які методи для встановлення своєї влади — як пряму агресію, так і вплив зсередини.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.