Що робити при панічних атаках

0 45

Панічна атака, також відома як синдром панічного стану, це раптове сильне почуття страху і тривоги. Кожна людина бодай один-два рази в житті переживала такий стан. У більшості випадків тригером для панічної атаки може виступати стрес. А його у нас зараз — самі знаєте скільки. Але іноді панічна атака може виникати без видимих причин.

В цьому пості ми хочемо поділитися практичними порадами стосовно того, як допомогти собі під час та після панічної атаки. Також ми розповімо, що робити, якщо ви стали свідком панічної атаки в іншої людини.

ВАЖЛИВО: ці поради не можуть замінити медикаментозного лікування та психологічної допомоги спеціаліста.

Отже, панічна атака. Сама по собі вона умовно безпечна для людини. Але варто розуміти, що панічна атака може бути одним з проявів фізичних або ментальних захворювань, в тому числі ендокринологічних та серцевих захворювань, фобій, депресивних розладів, ПТСР тощо.

Як зрозуміти, що це — саме панічна атака, а не щось інше? Існує усталений перелік симптомів панічної атаки, серед яких:

  1. раптове відчуття небезпеки;
  2. прискорене серцебиття;
  3. слабкість;
  4. неможливість нормально дихати (часті неглибокі вдихи);
  5. біль у грудях;
  6. спазми в животі;
  7. дзвін у вухах;
  8. проблеми з координацією;
  9. нерозуміння того, хто ти;
  10. сприйняття навколишнього світу як нереального (дереалізація).

Для того, аби точно говорити про наявність панічної атаки, у людини має бути хоча б 4 з 13 основних симптомів. Діагностувати цей стан може лише лікар.

Що потрібно робити, аби подолати панічну атаку? Перш за все, варто зосередитися на диханні: короткий вдих через ніс та довгий видих через рот. Такий спосіб дихання допоможе наситити мозок вуглекислим газом та зменшити рівень адреналіну.

Наступним кроком спробуйте сконцентруватись на навколишньому світі: вголос проговорюйте те, що бачите навколо себе. Наприклад: “Це стілець, він коричневого кольору, на стільці сидять, в нього чотири ніжки, ніжки зроблені з металу”. Описувати таким чином можна будь-що. Коли про предмет більше немає чого сказати — переходьте до наступного.
Обійміть себе за плечі. Такий тактильний контакт допоможе “заземлитися”.

Панічна атака зазвичай триває не більш як 30 хвилин, проте високий (або дуже високий) рівень тривожності може зберігатися впродовж кількох годин. Для організму це дуже великий стрес. Тож коли панічна атака завершиться, а рівень тривожності нормалізується, організму слід допомогти відновитися. Найкращий спосіб для цього — це сон. Після панічного нападу сон протягом 8-12 годин — нормальне явище.

Якщо під час нападу вас знудило, слід відновити водний баланс. Найкраще використовувати мінеральну воду. Це допоможе привести до ладу ще й баланс мінералів. А ось насильно їсти не варто.

Якщо у вас постійно трапляються панічні атаки, варто звернутися до лікаря. Можливо, в такий спосіб тіло говорить про те, що з ним щось не так.

Що робити, якщо ви стали свідком панічної атаки в іншої людини? Перш за все, міцно обійміть людину. Тактильний контакт допомагає не втрачати зв’язок з реальністю. По-друге, розмовляйте з людиною: ставте питання, просіть розповісти хоч щось. Основна ваша мета — це відволікти людину від концентрації на негативних емоціях. Якщо людина хапається за серце, варто викликати швидку допомогу.

Більше про панічні атаки можна дізнатися на цих ресурсах:

  1. https://www.quora.com/topic/Panic-Attacks
  2. https://www.nhsinform.scot/healthy-living/mental-wellbeing/anxiety-and-panic/how-to-deal-with-panic-attacks
  3. https://www.lancastergeneralhealth.org/healthwise-library/condition-categories/mental-and-behavioral-health?lang=en-us&DocumentId=hw53602

Якщо матеріал був корисний та цікавий, ставте лайк та поширюйте. Можливо, ця інформація стане у пригоді вашим знайомим та друзям.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.